دستاورد بزرگ هواوی در فناوری آنتن‌های ۵G

دستاورد بزرگ هواوی در فناوری آنتن‌های ۵G

غول چینی صنعت مخابران جهان، هواوی، ادعا می‌کند که به دستاوردی انقلابی در آنتن‌های ۵G دست پیدا کرده است. آن‌ها مدعی هستند که فناوری جدید، علاوه بر کاهش تشعشع آنتن‌ها، مصرف برق را نیز در آن‌ها کاهش می‌دهد. از قابلیت‌های احتمالی دیگر فناوری می‌توان به ارتباط و تعامل بهتر ایستگاه مرکزی با آنتن اشاره کرد.

فناوری جدید هواوی به‌نام CableFree رونمایی شد که طبق ادعای شرکت سازنده، در طراحی آنتن‌ها نوآوری قابل‌توجهی را به‌همراه دارد. همان‌طور که از نام فناوری بر می‌آید، با ساختاری جدید در آنتن‌ها روبه‌رو هستیم که تعداد کابل‌های موجود در آن‌ها را به‌میزان قابل‌توجهی کاهش می‌دهد. به‌علاوه، هواوی در فناوری جدید از یک طراحی جابه‌جایی فاز استفاده می‌کند که ارتباط و هماهنگی آنتن را با ایستگاه مرکزی بهبود می‌بخشد.

هواوی تاکنون فناوری CableFree را در برخی از تجهیزات خود ازجمله Munich Pro، Golden Mini و London Pro پیاده‌سازی کرده است. محصولات خانواده‌ی ۳۲T32R Massive MIMO این شرکت هم از فناوری‌ انقلابی جدید بهره می‌برند. دستاورد چینی‌ها به مشتریان سازمانی امکان می‌دهد تا شبکه‌های باکیفیت ۵G را با سرعت بیشتری پیاده‌سازی کنند.

تئوری‌های توطئه با ادعای مضر بودن ۵G برای سلامت هنوز در جریان هستند

چندی پیش و در میانه‌ی ماه آوریل، رخدادهایی در سرتاسر اروپا اتفاق افتاد که منجر به آتش زدن ۷۰ برج ارتباط مخابراتی در بریتانیا، هلند، ایرلند،‌ بلژیک و قبرس شد. مردم معترض در این مناطق، پس از تحمل قرنطینه‌ی خانگی و فشارهای مرتبط با آن، با اخباری روبه‌رو شدند که ارتباط برج‌های ۵G را با ویروس کرونا ادعا می‌کرد. شاید همین رخدادها و تصورات باعث شدند تا هواوی تمرکز زیادی روی پایین بودن تشعشعات دستاورد جدید خود داشته باشد.

تئوری‌های توطئه که در ماه‌های گذشته پیرامون ارتباط ۵G و ویروس کرونا مطرح شدند، در شبکه‌های اجتماعی به‌صورت گسترده به اشتراک گذاشته می‌شدند. این تئوری‌ها ادعا می‌کردند که ۵G، سیستم ایمنی بدن را تضعیف می‌‌کند و منجر به افزایش آسیب‌پذیری در برابر ویروس کرونا می‌شود. برخی از آن‌ها حتی یک قدم فراتر می‌رفتند و فناوری ۵G را ابزاری برای توزیع و انتشار ویروس اعلام می‌کردند. بسیاری از دانشمندان از همان ابتدا تئوری‌ها را بی‌اساس و غیرمنطقی بیان می‌کردند. دکتر سیمون کلارک یکی از منتقدان اصلی نظریه‌ها بود. او که متخصص میکروبیولوژی سلولی در دانشگاه ریدینگ است، تئوری کاهش ایمنی بدن توسط ۵G را حتی قابل بررسی هم نمی‌داند.

هواوی در توضیح فناوری CableFree مزایای متعددی را مطرح می‌کند که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم:

  • فناوری CableFree، بازدهی تشعشع آنتن را به‌میزان ۲۰ درصد کاهش می‌دهد که منجر به گسترش منطقه‌ی تحت پوشش آنتن هم می‌شود.
  • این فناوری ظرفیت توان آنتن را به میزان ۸۰ درصد افزایش می‌دهد که در دوران ۵G که تقاضا برای نیروی برق افزایش خواهد یافت، کارساز خواهد بود.
  • آنتن‌ها با فناوری جدید وزن کمتری خواهند داشت و نصب آن‌ها آسان‌تر می‌شود. درنتیجه به جرثقیل یا ابزارهای جابه‌جایی غول‌پیکر نیازی نیست. درنهایت فرایندهای جابه‌جایی و نصب ساده می‌شوند و هزینه‌ها نیز کاهش می‌یابد.
  • تعداد مفصل‌های اتصالی و پیچ و مهره‌ها در آنتن‌های مجهز به CableFree به میزان ۸۰ درصد کاهش پیدا می‌کند که تداخل ایجادشده بر اثر آن‌ها را کاهش می‌دهد.

هواوی پیش‌بینی می‌کند که تا سال ۲۰۲۵، حجم داده‌های جهانی به ۱۸۰ زتابایت (ZB) می‌رسد. شاید چنین حجم بالایی، بسیاری از کسب‌وکارها را با نگرانی روبه‌رو کند که باید ساختارهایی برای مدیریت آن پیاده‌سازی کنند. هواوی در تبلیغات خود، به آن‌ها اطمینان می‌دهد که راهکارهایی کاربردی برای مدیریت داده در حجم بالا، ارائه می‌کند.

هواوی باوجود دستاوردهای متعدد در صنعت مخابرات، از سال گذشته ازسوی تعدادی از دولت‌های جهان تحت فشارهای جدی قرار دارد. آن‌ها متهم به ارتباط و حتی جاسوسی برای دولت چین و حزب حاکم کمونیست می‌شوند. دولت‌های مخالف تمام تلاش خود را به‌کار می‌گیرند تا نقش هواوی را در زیرساخت‌های مخابراتی خود کاهش دهند و فعالیت این شرکت را محدود کنند.

ایالات متحده و استرالیا رویکردهای تهاجمی شدیدی علیه هواوی داشته‌اند. گزارش‌های جدید ادعا می‌کنند که شاید بریتانیا هم باوجود مخالفت اولیه با سیاست‌های ایالات متحده، به جمع آن‌ها بپیوندد. دولت ترامپ از سال گذشته فشارها را بر شرکت چینی افزایش داد و حتی زیرمجموعه‌های دیگر این شرکت (همچون هند) را هم در فهرست تحریم‌های خود وارد می‌کند. به‌علاوه، بخش کسب‌وکار موبایل هواوی هم با چالش‌های متعددی روبه‌رو شده است، چون شرکت‌های بیشتری از انجام معامله و همکاری با آن‌ها منع شده‌اند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *